وقتی به اهرام بزرگ مصر نگاه می­ کنیم، تعجب می­ کنیم که آنها چگونه توانسته­ اند بدون ابزارهای امروزی چنین شگفتی را بیافرینند، یا دیوار بزرگ چین که بیش از ۲۰۰۰ سال از ساخت آن می‌گذرد، در دوره­ ای بدون جرثقیل و تراکتور پدید آمده است. خوشبختانه امروزه، نیازی نیست صاحبان کسب­ و­کار به کارهای کمرشکنی بپردازند که زمانی برای پدید آمدن شگفتی­ های بشری لازم بوده است. با این وجود، وقتی کسب­ و­کاری را شروع می­ کنید، کارهایی که باید انجام دهید بمانند ساختن یک بنای عظیم شما را می­ ترساند. از یک جهت هم باید مواظب باشید. کسب­ و­کار شما در واقع، میراث شماست. این وظیفه شماست که بر تشکیل و ساخت آن نظارت داشته باشید. همچنین مهم است که بدانید شما به ­تنهایی نمی­ توانید این کار را انجام دهید و نباید هم به تنهایی انجام دهید.

در اینجاست که افراد موفق از هنر اهرم استفاده می­ کنند. اهرم یعنی با صرف انرژی کمتر، بازدهی بیشتر حاصل کردن. به بیان دیگر، اهرم یعنی هوشمندانه کار کردن به جای بیشتر کار کردن. یعنی با صرف زمان و انرژی کمتر، خروجی بیشتری به­ دست آوردن. اهرم یعنی تا جایی که می­ توانید، کارها را به دیگران بسپارید. شما منبع محدودی متشکل از دو عنصر زمان و انرژی هستید. بسیاری از افراد ترکیب این دو عنصر را به­ خوبی رعایت نمی­ کنند. به محدودیت ها کم توجه­ اند. افرادی که درآمدهای هنگفتی کسب می کنند، لزوما بیشتر کار نمی‌کنند، بلکه این افراد سازنده و خلق­ کننده هستند. آنها از استعدادها، مهارت­ها، ارتباطات، توانایی­ ها و منابع دیگران استفاده می­ کنند. شاید افراد دیگر در برخی کارها بهتر از شما باشند. هر کاری که در آن خوب هستید را خودتان انجام دهید و کارهایی را که در آن مهارت کمتری دارید به دیگران بسپارید. به‌عنوان مثال فروش محصولات بدون اینکه آنها را خریده باشید، یکی از اَشکال اهرم هنگام شروع یک کسب و کار است. به این شکل می­ توانید سرمایه مورد نیاز خود را برای تهیه ابزارهای ضروری جمع­ آوری کنید. نوشتن یک کتاب، تولید یک دوره­ آموزشی یا ایده­ پردازی و فروش آن به دیگران، روش دیگری برای کسب درآمد غیرفعال و بهره­ گیری از قانون اهرم است. یکی دیگر از اَشکال اهرم، آموزش و یادگیری است. مواردی را که دوست دارید یاد می­ گیرید و سپس آنها را در عمل پیاده می­کنید.

در برهه‌ای از زمان هستیم که لازم است بدانیم چطور جایگاه جدید خود را با به جای سخت‌کوشی، با هوشمندانه کار کردن پیدا کنیم. در ادامه فهرستی از راهکارهای غیر معمول را برای این منظور معرفی می‌کنیم:

زمان بیولوژیکی بدن خود را پیدا کنید

زمان بیولوژیکی زمانی است که ذهن شما به صورت خودکار روی آن متمرکز شده است. در این زمان شما بیشترین بازدهی را دارید. ممکن است برای بعضی افراد این زمان ساعات اولیه‌ی روز باشد و برای عده‌ای دیگر این زمان از ساعات اولیه‌ی شب شروع ‌شود. بنابراین به عنوان اولین قدم این زمان را پیدا کنید و برنامه‌ریزی خود را بر اساس آن انجام دهید.

۱ تا ۲ ساعت در روز را به حال خود باشید

در برنامه‌ریزی روزانه‌ی خود، یکی دو ساعت را به خود اختصاص دهید و آن را ملزم به انجام کار خاصی نکنید.

کارهای بزرگ را به کارهای کوچک تقسیم کنید

تقسیم کردن یک کار بزرگ به کارهای کوچک نه تنها آن را عملی‌تر می‌کند، بلکه باعث می‌شود که راحت‌تر آن را شروع کنید.

چند کار را همزمان انجام ندهید

بر خلاف باور غلطی که جا افتاده است، انجام چند کار به صورت همزمان مهارت محسوب نمی‌شود؛ بلکه این اقدام بازدهی و کیفیت عملکرد شما را کاهش می‌دهد.

 

 

 

از تکنیک پومودورو استفاده کنید

تکنیک‌های مدیریت زمان به شما کمک می‌کنند که موانع را دور بزنید و کارآیی خود را افزایش دهید. پومودورو یکی از روش‌های مدیریت زمان است. روش کار به این صورت است که به ازای هر ۲۵ دقیقه کار ۵ دقیقه به خود استراحت دهید و پس از سه پومودورو استراحت طولانی‌تری داشته باشید.

 

غذاهای مخصوص “مغز” مصرف کنید

زغال اخته، آجیل، آووکادو، ماهی و شکلات تلخ برای افزایش قدرت مغز عالی هستند.

 

تعیین مهلت نهایی برای هر کار

قانون پارکینسون می‌گوید که مدت زمان انجام هر کاری بسته به مهلت پایانش است؛ از این رو وقتی برای کاری مهلت تعیین می‌کنید بیشتر بر روی تمام کردنش تمرکز دارید.

نوشیدن قهوه به صورت استراتژیک

ساعات بین ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ صبح و ۱:۳۰ تا ۵ بعد از ظهر ساعات مناسبی برای نوشیدن قهوه هستند؛ چرا که در این لحظات سطح کورتیزول شما پایین آمده است. کورتیزول ماده‌ای است که در مواقع استرس توسط غده‌ی هیپوفیز تولید می‌شود.

 

پیگیری زمان

وقتی نسبت به زمان خود چشم‌انداز داشته باشید، بهتر می‌توانید آن را مدیریت کنید. در این زمینه برنامه‌ی Rescue Time پیشنهاد می‌شود.

انجام هم‌زمان کارهای مشابه

انجام دادن هم‌زمان کارهای مشابه باعث می‌شود که در انرژی و وقت شما صرفه‌جویی شود.

 

 

تندخوانی را یاد بگیرید

با تندخوانی شما می‌توانید سریع‌تر بخوانید؛ ضمن این که در زمان هم صرفه‌جویی می‌شود.

تنظیم دمای محیط در ۲۱ و ۲۲ درجه سانتی‌گراد

هر دمایی که کم‌تر از ۲۰ درجه یا بیشتر از ۲۳ درجه باشد کارآیی شما را تا ۱۰٪ کاهش می‌دهد.

ایستادن در حین کار

در طول روز عادت به دائم نشستن را از خود دور کنید. گاهی ایستادن به شما کمک می‌کند که تمرکز بالاتری روی کار داشته باشید و آن را تکمیل کنید.

گذاشتن یک گلدان بر روی میز

استفاده از گیاهان در فضای کار بهره‌وری و کیفیت هوای محیط را افزایش می‌دهد.

تمیز کردن میز کار

به هم ریختگی و نامرتبی حواس شما را پرت می‌کند و توانایی شما را برای پیشبرد کار محدود می‌کند.

چرت زدن جانانه

یک چرت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه‌ای کمک می‌کند که کیفیت حافظه، کارآیی و سطح هوشیاری به طور چشمگیری افزایش یابد.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *